Türkiye Cumhuriyeti

Dakka Büyükelçiliği

Bilgi Notları

Türkiye - Bangladeş Siyasi İlişkileri, 03.12.2015

Türk ve Bengal milletleri arasındaki ilişkiler, Bangladeş’in kurulmasından önceye dayanan köklü tarihi ve kültürel temellere sahiptir. Kurtuluş Savaşımız’a maddi ve manevi yardımda bulunan Güney Asya Müslüman halklarından biri de Bengallilerdir. Büyük Önder Atatürk’e duyulan saygı ve hayranlık, Bangladeş’in ulusal şairi Kazi Nazrul İslam’ın 1921 yılında yazdığı ve okul kitaplarında da yer alan “Kamal Pasha” başlıklı destanda, başkent Dakka ile Chittagong şehirlerindeki iki bulvara “Kemal Atatürk Caddesi”, Feni şehrinin Dagan Bhuiyan kasabasındaki bir liseye “Atatürk Model Lisesi” ve Dakka Askeri Kışlası içindeki Türkçe dili merkezine “Mustafa Kemal Türkçe Öğrenim Merkezi” isimlerinin verilmesinde yansımasını bulmuştur. Türk halkı da Bangladeş halkının Kurtuluş Savaşımız’a verdiği desteği minnetle anmaktadır. Ülkenin en yoğun havaaalanı olan Dakka Havaalanı’na da geçtiğimiz senelerde Mevlana Celaleddin Rumi’nin Konya’daki öğrencilerinden Hazret Şahcelal'in adı verilmiştir.

Türkiye, Bangladeş’i Lahor’da düzenlenen İslam İşbirliği Teşkilatı (o dönemdeki adıyla İslam Konferansı Örgütü) Zirvesi vesilesiyle 22 Şubat 1974 tarihinde tanımıştır. 1976 yılında Dakka Büyükelçiliğimiz, 1981 yılında ise Bangladeş’in Ankara Büyükelçiliği açılmıştır.

Sayın Cumhurbaşkanımız tarafından 12-13 Şubat 2010 tarihlerinde ve Sayın Başbakanımız tarafından 13-14 Kasım 2010 tarihlerinde Bangladeş’e gerçekleştirilen son üst üzey ziyaretler, ilişkilerimizin pekiştirilmesinin yanısıra, Türkiye’nin Bangladeş’teki görünümünün daha da üst mertebelere taşınmasına katkıda bulunmuştur. 

Bangladeş tarafından ülkemize Cumhurbaşkanı düzeyinde gerçekleştirilen son ziyaret, dönemin Cumhurbaşkanı merhum Zillur Rahman’un, Sayın Cumhurbaşkanımız’ın İSEDAK’ın 25. yıldönümü vesilesiyle düzenlenen Özel Zirve için vaki davetine icabeten 7–10 Kasım 2009 tarihlerinde İstanbul’a yaptığı ziyarettir.

Bangladeş Dışişleri eski Bakanı Dipu Moni, Başbakan Sheikh Hasina’yla birlikte Birleşmiş Milletler En Az Gelişmiş Ülkeler Konferansı vesilesiyle 9-13 Mayıs 2011 tarihleri arasında ülkemizi ziyaret etmişlerdir. Bangladeş Başbakanı Sheikh Hasina 10-13 Nisan 2012 tarihlerinde Sayın Başbakanımız’ın davetine icabetle ülkemize resmi bir ziyarette bulunmuştur.