Türkiye Cumhuriyeti

Dakka Büyükelçiliği

Büyükelçinin Mesajı

Sayın Vatandaşlarımız,

Türkiye Cumhuriyeti, Bangladeş’in 1971 yılında bağımsızlığına kavuşmasından sonra 22 Şubat 1974 tarihinde tanımış ve 1976 yılında Dakka’ya ilk mukim diplomatını tayin etmiştir. İki ülke halkları birbirlerini dost ve kardeş olarak görmekte, ikili ilişkilerimiz ve uluslararası alandaki karşılıklı dayanışmamız bu temelde şekillenmekte ve her geçen gün daha ileri gitmektedir.

Türkiye ile Bangladeş halkları arasındaki dostluk ve kardeşlik bağları Bangladeş’in kurulmasından önceye dayanan köklü tarihi ve kültürel temellere sahiptir. Bu topraklarda yaşayanların Kurtuluş Savaşımız sırasında kendi aralarında toplayarak Kuvayi Milliye’nin mücadelesini desteklemek amacıyla gönderdikleri maddi katkının yanı sıra, hiç bir zaman esirgemedikleri manevi destek bugün bile hafızalardadır. Diğer taraftan bu ülkede, Büyük Önder Atatürk’e duyulan saygı ve hayranlık, Bangladeş’in ulusal şairi Kazi Nazrul İslam’ın 1921 yılında yazdığı ve okul kitaplarında da yer alan “Kamal Pasha” başlıklı destanda, başkent Dakka ile Chittagong şehirlerindeki iki bulvara “Kemal Atatürk Caddesi”, Feni şehrinin Dagan Bhuiyan kasabasındaki bir liseye “Atatürk Model Lisesi” ve Dakka Askeri Kışlası içindeki Türkçe dili merkezine “Mustafa Kemal Türkçe Öğrenim Merkezi” isimlerinin verilmesinde yansımasını bulmuştur. Keza büyük önderin isminden esinlenilerek birçok Bangladeşli anne ve babalar yıllardır çocuklarına “Mustafa Kemal” ismini vermektedir.

Türkiye-Bangladeş arasındaki ekonomik, siyasi, sosyal ve kültürel alanda karşılıklı ilişkiler süratle gelişmektedir. Türkiye ile Bangladeş arasında karşılıklı ticaret hacmi  son beş yıllık dönemde her yıl bir milyar ABD doları seviyesinin üzerinde gerçekleşmektedir. Türk Hava Yolları’nın İstanbul ile Dakka arasındaki günlük doğrudan uçak seferleriyle Türkiye ile Bangladeş arasında turizm ve ticaret amacıyla giden ve gelen her iki ülke vatandaşları sayısında önemli artış kaydedilmiştir. Bu artış önümüzdeki dönemlerde iki ülkenin karşılıklı ticaret hacminde kaydedilmesi beklenen artışlarda yansımalarını bulacağı gibi, sosyal alanda Türk Halkı ile Bangladeş Halkı arasındaki yakınlığın daha da pekiştirilmesine katkı sağlayacağı muhakkaktır.

Türk ve Bengal halklarının sekiz asırlık dostluğunun temellerinden birini, Konya’da doğan ve Sylhet kentine gelerek Mesnevi düşüncesini yayan ve kabri yine bu kentte bulunan Şah Celal oluşturmaktadır. Bangladeş Başbakanı Sayın Sheikh Hasina’nın 2012 yılında ülkemize yaptıkları resmi ziyarette Konya ile Sylhet şehirleri arasında “Kardeş Şehir” protokolü imzalanmıştır.

Bangladeş’te eğitim, sağlık gibi ihtiyaç hissedilen alanlarda birçok kalkınma projesi gerçekleştiren Türkiye İşbirliği ve Koordinasyon Ajansı (TİKA) 2014 yılında Dakka’da açtığı ofisle bu ülkeye yönelik kalkınma yardımlarımızın eşgüdümünü başarıyla ve güzel örneklerle yürütmekte olup, Türk Kızılayı da Dakka’daki temsilciliğiyle Türk halkının Bangladeş halkına olan desteğini sadece doğal felaketlerle sınırlı olmayan bir yaklaşımla sürdürmeye devam etmektedir. Türkiye’nin Bangladeş Hükümeti’nin ortaya koymuş olduğu 2021 hedeflerine ulaşması için her türlü desteği vermeye hazır olduğunu vurgulamak istiyorum.

Baridhara semtinde inşa edilmesi öngörülen yeni Büyükelçilik yerleşkesinin proje çalışmaları da tamamlanmış olup, inşa aşamasına yakın dönemde geçilmesi planlanmaktadır. Büyükelçiliğimizin faaliyetlerini ziyaret etmekte olduğunuz internet sayfamızın yanı sıra, Facebook ve Twitter hesaplarımızdan da izlemeniz mümkündür. 

Bangladeş’teki görevimin iki ülke ilişkilerinin güçlendirilmesine ve burada yaşayan vatandaşlarımızın esenliğine katkı sağlayacağını ümit ediyor, bu vesileyle Büyükelçiliğimiz adına sizlere en iyi dileklerimi sunuyorum.

Devrim ÖZTÜRK
T.C. Dakka Büyükelçisi